PROGRAM CERTYFIKACYJNY W DIAGNOZOWANIU ZABURZEŃ ZWIĄZANYCH Z TRAUMĄ
OPIS
Zapraszamy profesjonalistów do udziału w programie certyfikacyjnym w diagnozowaniu zaburzeń związanych z traumą. Program ma na celu przekazanie wiedzy i rozwój umiejętności potrzebnych do diagnozowania zaburzeń pourazowych, a w szczególności złożonych zaburzeń dysocjacyjnych. Obecnie w Polsce istnieje duży deficyt profesjonalistów mających doświadczenie w tym obszarze i do których można kierować pacjentów dysocjacyjnych w celu przeprowadzenia rzetelnej diagnostyki. Wykaz absolwentów programu będzie dostępny na stronie traumaidysocjacja.pl i estd.org. Ukończenie programu będzie podstawą do ubiegania się o certyfikat diagnosty Europejskiego Towarzystwa Traumy i Dysocjacji (ESTD), którego zasady są obecnie opracowywane.
Program składa się z dwóch modułów szkoleniowych (podstawowego i zaawansowanego) oraz superwizji (konsultacji procesów diagnostycznych). Każdy z modułów szkoleniowych obejmuje dwa dni szkoleniowe.
Warunki ukończenia programu:
- Ukończenie szkolenia podstawowego: obejmuje 20 godzin dydaktycznych i odpowiada warsztatom z diagnozy/diagnozy różnicowej zaburzeń dysocjacyjnych w oparciu o wywiad TADS-I, które były prowadzone w ostatnich latach w Polsce. Absolwenci tych warsztatów będą mieli zaliczoną tę część programu. W trakcie szkolenia podstawowego poruszane są zagadnienia, takie jak:
- pojęcie traumy i jej skutki kliniczne, spektrum zaburzeń związanych z traumą, złożoność pojęcia dysocjacji: zjawiska, objawy i zaburzenia dysocjacyjne dysocjacja, Teoria Strukturalnej Dysocjacji Osobowości, rozpoznawanie zaburzeń dysocjacyjnych w odniesieniu do klasyfikacji psychiatrycznej;
- wywiad TADS-I: szczegółowe omówienie poszczególnych sekcji, rozumienie idei stojącej za każdym z pytań, typowe odpowiedzi pacjentów z różnymi zaburzeniami;
- Ukończenie szkolenia zaawansowanego: obejmuje 20 godzin dydaktycznych i stanowi poszerzenie wiedzy w zakresie diagnozowania w odniesieniu do ICD-11 i DSM-5. W trakcie szkolenia omówione są dodatkowe narzędzia diagnostyczne przesiewowe oraz inne niż TADS-I wywiady diagnostyczne. Nacisk położony jest na rozwijanie umiejętności warsztatowych.
- 15 godzin superwizji (konsultacji klinicznych) w formie spotkań indywidualnych lub grupowych, na których omówiono przynajmniej 5 przypadków z własnej pracy diagnostycznej; konsultacje te będą organizowane w formie stacjonarnej lub online przez dr hab. Igora Pietkiewicza lub dr n.med Radosława Tomalskiego.
- Przygotowanie dwóch opisów procesu diagnostycznego opartego na wywiadzie TADS-I z pacjentami z zaburzeniami dysocjacyjnymi lub złożonym PTSD.
- Pozytywne zaliczenie testu wiedzy.
Aby zgłosić chęć udziału w programie certyfikacyjnym należy wypełnić formularz zgłoszeniowy w serwisie www.e-psyche.eu
Dzień dobry. Uprzejmie proszę o informację w sprawie wymagań dla osób zainteresowanych programem certyfikacyjnym w diagnozowaniu zaburzeń związanych z traumą.
Program przeznaczony jest dla psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów. W formularzu rejestracyjnym są te opcje do zaznaczenia.
Panie doktorze chciałabym się zgłosić . Napisałam e-mail w tej sprawie na Państwa stronie internetowej. Nie mogę odzyskać hasła do strefy profesjonalisty. Co trzeba zrobić aby się skutecznie zapisać ?
jeśli dobrze widzę w systemie, już udało się Pani zapisać
A jaki jest koszt realizacji programu?
nie ma całej kwoty na całość programu; szkolenia podstawowe do tej pory kosztowały 650 zł / weekend; myślę, że zaawansowane będzie w podobnej cenie; superwizja indywidualna zwykle kosztuje w granicach 200 zł /godzinę – jeśli jest w formie grupowej 250 zł/g od grupy ale koszt jest mniejszy w zależności od liczby uczestników
Czy osoby, które ukończyły szkolenie podstawowe z TADS-I mogą pominąć ten krok w drodze do certyfikatu?
szkolenie podstawowe z TADS-I jest po prostu obecnie wpisane w szerszy program szkoleniowy i zostaje uznane jako zrealizowany etap program; w formularzu PROGRAMU prosze zaznaczyć odpowiednie dane (miejsce i datę szkolenia)
Świetny pomysł !!!
Dzięki bardzo! 🙂
A jakie są terminy szkoleń? Czy już są znane? I czy planowane są w formie online czy stacjonarne?
Ponieważ szkolenia odbywają się wyłącznie stacjonarnie, to nie jestesmy w stanie ich jeszcze zaplanować. Kiedy tylko sytuacja się nieco znormalizuje (np. będą dostępne hotele, większy limit osób w zgromadzeniach), to wszystkei zarejestrowane osoby dostaną o tym informację.
Dzień dobry, czy u Państwa jest możliwość zrobienia PTSD z certyfikatem?
Dzień dobry, nie jestem pewien, czy rozumiem pytanie.
Dzień dobry. Czy kurs nadal odbywa się wyłącznie w formie stacjonarnej?
Tak jest, szkolenie DIAGNOZA ZABURZEŃ DYSOCJACYJNYCH odbywa się w formie stacjonarnej. Nie spodziewam się, żeby to się zmieniło.
Dzień dobry. Czy jest ograniczony czas na realizację syperwizji i przygotowanie opisów przypadków?
Jestem zainteresowana zrobieniem certyfikatu natomiast zastanawiam się nad ilością czasu w jakim możemy zaliczać superwizje w kontekście doboru pacjentów i stopnia procesu terapeutycznego. Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie – Ewa Dziura.
Nie, czas realizacji nie jest ograniczony.