Aktywność badaczy i klinicystów związanych z European Society for Trauma and Dissociation (ESTD) w Polsce rozpoczęła się w 2015 roku. Wtedy po raz pierwszy zorganizowano szkolenia ESTD dotyczące diagnozowania i terapii złożonych zaburzeń dysocjacyjnych, w tym dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości (DID), znanego wcześniej jako „osobowość mnoga”. Od tego czasu kilkaset profesjonalistów ukończyło kursy w tej dziedzinie. Zainteresowanie tematem rosło, m.in. dzięki „Programowi certyfikacyjnemu w diagnozowaniu zaburzeń związanych z traumą” pod patronatem ESTD. Ponadto, na Facebooku rozwijała się grupa dla profesjonalistów o nazwie „Trauma i dysocjacja”, która obecnie liczy 4000 członków. Wszystkie te inicjatywy przyczyniły się do wzrostu świadomości i umiejętności w zakresie diagnozowania oraz terapii zaburzeń dysocjacyjnych w Polsce.
Planowane wydarzenie jest efektem tych doświadczeń w polskim środowisku psychoterapeutów. Będzie to pierwsza konferencja w naszym kraju poświęcona w całości złożonym zaburzeniom dysocjacyjnym, mająca na celu zaprezentowanie klinicznych przypadków DID i częściowego DID. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć niezwykłe zróżnicowanie obrazów klinicznych oraz zrozumieć ogromną złożoność postępowania diagnostycznego i terapeutycznego, jakiego wymagają osoby z tym zaburzeniem.
Konferencja jest adresowana do psychoterapeutów, psychiatrów, psychologów, psychotraumatologów oraz innych pracowników opieki zdrowotnej. Odbędzie się wyłącznie stacjonarnie i nie będzie nagrywana.
Komitet naukowy:
Dr hab. Igor Pietkiewicz, prof. UIK
Dr n. med Radosław Tomalski
Miejsce konferencji:
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie, ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków. Aula w budynku głównym na II piętrze (s. 208)
Organizator: E-psyche.eu s.c.
Partner: Centrum Badań nad Traumą i Dysocjacją, Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
Patronat merytoryczny: European Society for Trauma and Dissociation (ESTD)